Ako vybrať podlahu?

Zvolenie adekvátneho typu podlahy pre každú miestnosť je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré vás čakajú pri budovaní nového domu aj pri jeho rekonštrukcii. Nie nadarmo sa hovorí začnime od podlahy, pri výbere podlahy samotnej však musíme začať ešte o niečo nižšie. Viac sa dočítate v našom radcovi Akú vybrať podlahu.

Zvolenie adekvátneho typu podlahy pre každú miestnosť je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré vás čakajú pri budovaní nového domu aj pri jeho rekonštrukcii. Nie nadarmo sa hovorí začnime od podlahy, pri výbere podlahy samotnej však musíme začať ešte o niečo nižšie. Viac sa dočítate v našom radcovi Akú vybrať podlahu.

Doba čítania 9 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Akú vybrať podlahu podľa podkladu

Najdôležitejšia vec, ktorú nie je vidieť. To platí pre novostavbu, rovnako ako aj pre rekonštrukciu. Po šetrnom, ale dôkladnom odstránení starej podlahy je potrebné podklad perfektne zbaviť všetkej mastnoty. Zásadnými bodmi vašej kontroly sú rovnosť, pevnosť, zvyšková vlhkosť, škáry, dilatácia a trhliny. Zvyšková vlhkosť by mohla následne zapríčiniť hnilobu novej podlahy do bytu.

Potom máte na výber z 3 typov vyrovnania podkladu. Ten totiž musí byť nekompromisne rovný. To dosiahnete najlepšie betónovou zmesou, ktorá zakryje diery, ale schne až niekoľko dní a môžu na nej vznikať praskliny. Samonivelačná podlahová hmota sa oproti tomu iba rozotrie a nechá zatuhnúť. Pri drevostavbách je potom obľúbeným spôsobom suché vyrovnanie pomocou zásypu a dosiek. Výhodou je okrem rýchlosti a nízkej hmotnosti aj tepelná izolácia.

Druhy podlahy podľa materiálu

Akú vinylovú podlahu

Vinylové podlahy sú vhodné do bytov, domov aj komerčných priestorov. V bytoch a domoch sa potom hodí do každej miestnosti, kde je potrebná odolnosť voči poškodeniu, ako kuchyňa alebo predsieň. Zároveň dodávajú pocit tepla, preto sa nestratia ani v spálni. Odolnosť voči vode má svoje obmedzenia, preto sa príliš neodporúčajú do kúpeľní, kde by po čase mohlo dôjsť k zvlneniu.

Vinyl disponuje hygienickým povrchom, tichým došľapom a jednoduchou údržbou. Medzi vinylovými podlahami nájdete aj varianty vhodné na podlahové vykurovanie. Zoženiete ju v rolkách alebo narezanú na dĺžku, pokládka potom prebieha buď lepením, alebo zaklesnutím do seba pomocou zámku. Nejedná sa o prírodný materiál.

Obľúbené druhy vinylových podláh

  • lepené vinylové podlahy

  • vinylové podlahy s imitáciou betónu

  • vinylové podlahy s imitáciou orecha

  • samolepiace vinylové podlahy

  • biele vinylové podlahy

Ako vybrať plávajúcu podlahu

Plávajúce podlahy sú označením pre podlahovú krytinu, ktorá nie je pevne spojená s podkladom ani okolitými stenami. Skladá sa z lamiel a spája sa väčšinou pomocou zámkov bez lepenia.

Obľúbené druhy plávajúcich podláh

  • drevené plávajúce podlahy

  • laminátové plávajúce podlahy

  • dubové plávajúce podlahy

  • bukové plávajúce podlahy

  • sivé plávajúce podlahy

  • čierne plávajúce podlahy

Ako vybrať lino

Podlahy z linolea, skrátene lino podlahy sú vyrábané z ľanového oleja zmiešaného so živicou, vápencom a mäkkým korkom, alebo naopak tvrdšou drevitou múčkou. Tieto podlahy sú hygienické a antialergické, odolné a dokážu izolovať hluk a teplo.

Pokiaľ však túžite po presvedčivej imitácii dreva, lino nie je dobrou voľbou. Je tiež nutné ho pravidelne natierať, aby ste predišli vyschnutiu. Lino je tiež veľmi náchylné na UV žiarenie, a teda farebne nestále.

Obľúbené druhy lina

  • čierne

  • hnedé

  • béžové

  • sivé

PVC

Čo sa týka zloženia materiálu, je PVC takmer identické s vinylom. Jedná sa o syntetický, 100 % umelý materiál, ktorý sa u nás preslávil predovšetkým v 80. rokoch a neskôr ako tzv. "lino". Dnešné PVC podlahy však s týmto "linom" nemožno porovnávať. Ide však prakticky o syntetické lino dodávané klasicky v rolkách.

Ponúka skvelú odolnosť proti oderu a záťaži, tlmí hluk a za výrazne nižšie finančné prostriedky dokáže úspešne imitovať drevo a iné prírodné materiály. Rozlišujeme heterogénny PVC materiál, ktorý tvorí niekoľko vrstiev a homogénny, tvorený jedinou vrstvou. Z farieb sú obľúbené sivé PVC podlahy.

Drevo

Na rozdiel od ostatných materiálov sú drevené podlahy veľmi široký pojem. Ten zahŕňa podlahovky, palubovky alebo napr. parkety. Pokladá sa lepením, skrutkovaním na podlahový rošt, alebo sa pomocou drážok položí plávajúcim spôsobom.

Pri viacvrstvových podlahách z dreva je poťahová vrstva vyrobená spravidla z brezového dreva a nášľapná vrstva z dreva ušľachtilého. Jediný kus riadne ošetreného dreva sa potom využíva na výrobu masívnej podlahy. Tá vyniká možnosťou opakovanej renovácie a brúsenia. O takej podlahe môžeme povedať, že je večná.

Povrch dreva je možné ošetriť lakom, ktorý chráni pred poškodením a nanáša sa v niekoľkých vrstvách. Lak drevo uzatvára. Prirodzený vzhľad dreva zaistí oleje a vosky, ktoré sa do dreva vsakujú. Chráni proti zmenám teploty a vlhkosti. Naopak morenie drevu nijako neprospieva, iba mení jeho farbu.

Obľúbené typy drevených podláh

  • dub

  • buk

  • orech

  • jaseň

Laminát

Ide o plávajúcu podlahu, ktorá disponuje trojvrstvovou konštrukciou. Nášľapná vrstva laminátovej podlahy je tvorená papierom s nanesenou farbou a špeciálnou živicou. Nosnú vrstvu tvorí MDF doska. Povrch je pred poškodením chránený vrstvou priehľadného povlaku.

Ponúka veľkú škálu dekorov, jednoduchú inštaláciu aj údržbu, je vhodná pre podlahové vykurovanie a taktiež je antialergická. Nepriťahuje prach, ale môže nabíjať statickou elektrinou. Pôsobí chladne, preto nie je vhodná do detských izieb a spální. Je veľmi citlivá na vlhkosť.

Marmoleum

Pokiaľ povieme marmoleum podlahy, rozumieme prírodné linoleum, ktoré sa vyrába zo živice, vápenca, drevitej múčky či korkovej drviny a ľanového oleja na podklade z jutovej textilie. Ide teda čisto o prírodný materiál.

Je vhodné na podlahové vykurovanie, ponúka dlhú životnosť a tlmí hluk. Je ideálne pre alergikov a je možné ho ekologicky zlikvidovať. Je však citlivé na UV žiarenie, je náročnejšie ho udržovať a jeho pokládku je lepšie nechať na odborníkov.

Korok

Korok je materiál nenáročný na údržbu, ktorý vám pri správnom zaobchádzaní vydrží aj 20 rokov. Ide pritom o prírodný materiál. Je odolný voči vlhku, plesniam, baktériám a hnilobe.

Zoženiete ho v podobe masívnych dlaždíc a to vrátane povrchovej úpravy, alebo bez nej. V druhom prípade je nutné materiál nalakovať lakom na korok. Nevýhodou by mohol byť aj viac obmedzený výber dekorov.

Kamenný koberec

Ide o zmes mramorových a riečnych kamienkov spojených živicou. Kamenné koberce sa pokladajú na betón, betónové dosky alebo do vysypaného štrkového lôžka, je možné použiť aj hydroizoláciu.

Najčastejšie ho nájdete na chodníkoch, príjazdových cestách, okolo bazénov, na terasách a všeobecne v exteriéri. Vyniká dlhou životnosťou a ekologickou nezávadnosťou. Podobné materiály hľadajte v kategóriách vonkajšie kamenné koberce, vonkajšie podlahy a záhradné podlahy.

Typy podláh podľa miestnosti

Akú podlahu do vchodu a predsiene

Zvoľte odolnú podlahu, ktorá zvládne neustály pohyb ľudí a nečistoty donesené z vonku. Teda marmoleum, kameň, vinyl alebo iné podlahy do chodby. Nevhodný je korok a napr. PVC v rolkách.

Akú podlahu do kuchyne

V kuchyni potrebujeme opäť predovšetkým odolnú podlahu. Nielen voči mechanickému poškodeniu v prípade pádu ťažkých a ostrých predmetov, ale aj vychodeniu pozdĺž kuchynskej linky. Vhodné je drevo, dlažba, prírodné linoleum a korok. Lamino a koberec do kuchyne neklaďte.

Akú podlahu do obývačky

Nutnosť odolnosti proti mechanickému poškodeniu je v obývacej izbe znásobená častejším pohybom nábytku po podlahe. Zvoľte ideálne opäť drevo, vinyl, marmoleum alebo korok. Nevhodná je dlažba a ostatné studené podlahové krytiny.

Akú podlahu do kúpeľne

Úplne ideálnou voľbou je dlažba, pričom nezabudnite na to, že je to klzký povrch. Špeciálne upravený korok tiež znesie vlhkosť. Snažte sa vyhnúť drevu a laminátu.

Akú podlahu do spálne

Voľte predovšetkým podlahu príjemnú na dotyk ako je drevo, korok alebo laminát. Pre maximálny komfort je možné tieto miestnosti doplniť malými koberčekmi.

Druhy podlahových krytín podľa triedy záťaže

Na obale podlahovej krytiny nájdete dvojciferné číslo určujúce akosť podlahy podľa platnej európskej normy, tá určuje vhodnosť pre položenie v rôznych typoch priestoru. Kúpou krytiny s vyššou triedou záťaže, než potrebujete, nemôžete nič pokaziť. Opačný postup však nikdy nevoľte.

Bytové plochy, komerčné priestory a priemyselné priestory majú svoje vlastné značenie:

Bytové plochy

  • Trieda záťaže 21 – pre obytné priestory s malým alebo občasným zaťažením, napr. spálne a izby pre návštevy

  • Trieda záťaže 22 – pre bežne používané priestory, napr. obývacia izba, chodba, a jedáleň

  • Třída zátěže 23 – pre obytné priestory s intenzívnym užívaním, napr. chodba, schodisko a kuchyňa

Komerčné priestory

  • Trieda záťaže 31 – vhodné pre priestory s malým a občasným používaním, napr. hotelové izby, konferenčné miestnosti a archívy

  • Trieda záťaže 32 – pre komerčné priestory s trvalým zaťažením, napr. čakárne, kancelárie, obchody a ordinácie

  • Trieda záťaže 33 – pre priestory s intenzívnym používaním, napr. školy, obchody, kancelárie a administratívne priestory

  • Trieda záťaže 34 – pre veľmi namáhané priestory a verejné budovy, napr. školy, haly , obchodné domy, nemocnice a verejné schodisko

Priemyselné priestory

Sú určené pre haly ľahkého priemyslu, obchodné domy a iné extrémne frekventované miesta. Rozdeľujú sa do tried 41, 42 a 43.

Rady na záver

Pokiaľ investujete do kvalitnej podlahy, vždy zvážte možnosť prenechať jej položenie odborníkom. Neodborným položením môžete podlahu nielen poškodiť, ale taktiež prísť o možnosť reklamácie. Pomerne jednoduché je to pri samolepiacej podlahe. Lepidlo je už nanesené na spodnej strane, preto stačí iba zložiť fóliu a môžete rovno pokladať.

Ďalšie užitočné články